Užitečné rady

Jak si správně mýt ruce?

 

Kdy jste naposledy přemýšelli o tom, jak si myjete ruce? Děláte to celý život - ale myjete si ruce správně?

Věděli jste, že pro důkladné umytí rukou, je třeba třít si ruce mýdlem a čistou tekoucí vodou po dobu nejméně 20 sekund nebo odhadem čas k zazpívání "Happy Birthday" dvakrát, abyste si je pořádně umyli? Možná nebudete chtít zpívat nahlas, ale je to šikovné připomenutí pro to, udělat si čas, který potřebujete k umytí rukou. 

 

Dobrá hygiena rukou může výrazně snížit šíření škodlivých bakterií a dalších choroboplodných zárodků, které mohou vést k průjmu, zvracení a jiným škodlivým infekcím. Postupujte podle těchto 8 kroků pro perfektní techniku mytí rukou.

 

Dobrá technika mytí rukou 

  • Namočte si ruce pod teplou, čistou tekoucí vodou
  • Aplikujte malé množství mýdla
  • Třete dlaně o sebe (mimo proud vody)
  • Prostřete prsty a mezery mezi nimi
  • Protřete nehty proti dlaním
  • Protřete vnější stranu dlaní
  • Opláchněte čistou tekoucí vodou
  • Osušte ruce čistým ručníkem nebo papírovým ručníkem

 

S tolika věcmi, které se dějí kolem nás je snadné zapomenout na mytí rukou. Zkuste si z toho udělat rutinu a z ní se stane návyk. Nechte si poznámku, anebo si nakreslete něco na ruku, nastavte si upomínku na telefonu, nebo si napište tento seznam, dokud si ho nezapamatujete:

 

Hygiena rukou za pochodu

Samozřejmě že s sebou nenosíte mýdlo a vodu, když jste venku. Ale to není omluva pro špatnou hygienu. Můžete použít dezinfekci na bázi alkoholu jako je Dettol antibakteriální gel na ruce, který zlikviduje 99% bakterií.

Aplikujte množství o velikosti kávové lžičky do dlaně a vmasírujte do obou rukou, dokud se úplně nevsákne.

To je obzvláště účinné před jídlem a pokud navštěvujete rušná místa jako obchody, parky a MHD. Ale mějte na paměti, že byste si stejně měli umýt ruce, pokud jsou viditelně špinavé. Na použití dezinfekce rukou u dětí by mělo být pod dohledem dospělé osoby.

 

Lokty nás také často usvědčí z malé péče a prozradí i něco o našem věku."

 

Ruka, to není jen ta část od zápěstí po konečky prstů, i když je ta nejviditelnější. Ale na rukou máme ještě předloktí, loket, ramena. I o ty je třeba se starat, i když možná ne až tak intenzivně jako o dlaně. Ale například takové lokty nás také často usvědčí z malé péče a prozradí něco o našem věku. Kůže na loktech bývá často zhrublá a vrásčitá, někdy je to až bolestivé. Zhrublou kůži si najdou zejména lidé, kteří se o lokty často opírají, například při sezení za počítačem. Opírání se o lokty je častá pozice i při rozhovorech či u stolu. Mnoho lidí sedává v oblíbené poloze "upevněné brady". Takže i lokty byste měli alespoň večer před spaním nakrémovat, aby zhrublá kůže změkla a byla vláčná jako ostatní části těla. Loket sice není tak viditelný jako například hřbety dlaní, ale přesto si naši péči zaslouží.

Jak správně pečovat o své ruce?

 

Lidé mají tendenci starat se spíše o svou tvář, krk, ženy o dekolt. Ruce a zbytek těla už nejsou tak moc na ráně, proto je někteří z nás zanedbávají. Odměnou jsou nám vysušené ruce, suché nehty se záděry kolem. Takže i ruce potřebují pravidelnou hygienu. Ať už jde o muže nebo ženu, ruce jsou namáhány.

 

 

Mnozí muži vykonávají v práci nebo doma manuální práce, které ruce ničí. Ženské práce také rukám nepřidávají - při praní a vaření si ruce často musíte namáčet do vody, hlína ze zahrady také pokožce škodí. Kůže na rukou se stane popraskanou a vysušenou, protože používáním hygienických prostředků se zbavuje přirozené ochrany - odmašťuje se.

 

Takže co s tím?

Po umytí ruce vždy důkladně vysušte, jinak budete mít kůži kolem nehtů stále vysušenou a budou se tvořit záděry. Ruce ošetřujte hydratačním nebo zvláčňujícím krémem. Pro denní péči jsou lepší hydratační přípravky, které ruce nezamastí. Proto to můžete zopakovat i vícekrát za den. Na vysušení rukou má vliv i nízká vlhkost okolního prostředí, např. opalování, klimatizované a vytápěné prostředí a dokonce i zakouřená místnost. Pro dostatečnou hydrataci je důležitý i pitný režim.
Pro noční ošetření jsou vhodné mastnější krémy. Během noci může krém klidně působit. Můžete si dokonce dopřát zábal na ruce. Stačí, pokud si osvědčený krém nanesete v silnější vrstvě a navrch si dáte mikrotenový sáček nebo jemné bavlněné rukavice. Teplo zlepší vstřebávání tukových látek.
Kromě zábalů můžete aplikovat na ruce i lázně: ruce ponořte do vlažného oleje (mandlový, slunečnicový, olivový). Po vytažení rukou olej vetřete do pokožky.

Také je účinná medová kúra: smíchejte lžičku medu a lžičku olivového oleje a směs vetřete do pokožky. Navlečte si na ruce mikrotenové sáčky a nechte působit 30 minut.
Pro zpevnění nehtů a hydrataci kůže je vhodná mléčná lázeň: mléko zahřejte na příjemnou teplotu a asi 5 minut v něm máčejte ruce.

Jak jsme již zmiňovali, ruce nejvíce ničí domácí práce. Proto si zvykněte vykonávat je v rukavicích. Chce to trochu cviku, ale dá se na to zvyknout. Někteří lidé si už nedokáží představit umývat nádobí či dělat něco v zahradě bez rukavic. Zejména práce s hlínou nebo olejem dokáže ruce řádně poznačit. Hlína nebo mastnota se dostane do každého póru na rukou i pod nehty a je téměř nemožné je odtud dostat a nebo musíte mytí s různými přípravky několikrát opakovat. To má velmi negativní dopad na pokožku rukou. Také máčení rukou v různých pracích prášcích je velmi škodlivé pro pokožku. Dnešní výrobky jsou dost často agresivní a jednodenní řádný úklid dokáže pokožku řádně poznačit. Takže používání rukavic je určitě opodstatněné. Už dávno jsou pryč časy, kdy zničené a upracované ruce byly svědectvím naší píle.
Copyrights © 2018 - 2024 Mojeruka.cz